BLOG

8 lutego 2023 r.

Tłumaczymy IT: Co to jest EDR (Endpoint Detection and Response)

Kontynuujemy serię artykułów, w których tłumaczymy pojęcia związane z cyberbezpieczeństwem. Dzisiaj dowiecie się, co to jest EDR (Endpoint Detection and Response).

EDREndpoint Detection and Response – to podejście bezpieczeństwa obejmujące monitorowanie i zarządzanie punktami końcowymi w firmowej infrastrukturze IT. Jako punkty końcowe należy rozumieć wszelkie urządzenia, które pozwalają na uzyskiwanie dostępu do sieci – mogą to być: laptopy, stacje robocze, smartfony, tablety itd. Systemy EDR wykrywają i reagują na zagrożenia, które mogą brać takie urządzenia na celownik.

Systemy EDR korzystają z wielu technik do monitorowania punktów końcowych w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Do najpowszechniejszych mechanizmów należą: analiza ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym, analiza dzienników zdarzeń generowanych przez systemy operacyjne i aplikacje, a także analiza behawioralna procesów celem identyfikowania nietypowego zachowania. Po zidentyfikowaniu potencjalnego zagrożenia EDR generuje alert i dostarcza analitykom informacje o naturze problemu oraz jego wpływie na firmowe zasoby.

Najbardziej rozbudowane rozwiązania EDR, takie jak TEHTRIS EDR korzystają także z metod sztucznej inteligencji. Dzięki wbudowanym funkcjom uczenia maszynowego i zaawansowanym technologiom takie systemy mogą bardzo skutecznie identyfikować nietypowe zachowanie i autonomicznie reagować w odpowiedni sposób.

Wiemy już, co to jest EDR (Endpoint Detection and Response). Zastanówmy się teraz, jakie są zalety takiego systemu w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem antywirusowym.

  • EDR pozwala na łatwe i szybkie zarządzanie dużą liczbą punktów końcowych, a szersze pole widzenia daje większe możliwości wykrywania zagrożeń.
  • Dzięki zaawansowanym technologiom i szczegółowej analizie behawioralnej EDR umożliwia skuteczną walkę z dopiero powstającymi i nieznanymi zagrożeniami.
  • EDR oferuje kontekst, a także informacje o przebiegu oraz rozprzestrzenianiu się ataku. Dzięki tym danym możliwe jest prowadzenie prac w zakresie kryminalistyki cyfrowej.
  • EDR nie jest ograniczony do samego wykrywania – szuka także nietypowych i podejrzanych wzorców aktywności, co pozwala na opracowanie znacznie skuteczniejszej strategii ochrony i wyeliminowanie luk w zabezpieczeniach.
  • Rozwiązanie EDR jest wysoce zautomatyzowane i działa w czasie rzeczywistym, a jak wiadomo – prędkość działania systemu ochrony jednoznacznie przekłada się na jego efektywność.
  • Agent EDR obciąża punkty końcowe w minimalnym stopniu.

Zabezpiecz komputery w firmie:

TEHTRIS XDR Platform