BLOG

1 lutego 2023 r.

TEHTRIS publikuje raport z podsumowaniem cyberzagrożeń w 2022 r. i prognozami na 2023 r.

TEHTRIS, producent jedynego europejskiego rozwiązania XDR, opublikował eksperckie podsumowanie cyberzagrożeń w 2022 r. oraz prognozy na 2023 r. Do najważniejszych zmian zaobserwowanych przez ekspertów z firmy TEHTRIS należą m.in. powrót grup tworzących narzędzia ransomware i wypożyczających je innym przestępcom (w modelu „ransomware jako usługa”), a także gwałtowny wzrost cyberszpiegostwa, głównie w wyniku sytuacji geopolitycznej.

Cyberbezpieczeństwo to poważne wyzwanie dla firm, konsumentów oraz organizacji publicznych. W ostatnich latach doszło do wielu zmian w trendach związanych z tym zagadnieniem. Cyberzagrożenia są obecnie uznawane za jedno z najistotniejszych ryzyk dla biznesu.

Cyberprzestępcy nie działają już w pojedynkę – mamy do czynienia z prawdziwymi gangami wyposażonymi w specjalistów, eksperckie narzędzia i ogromne możliwości, łącznie z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji. Zakres zagrożeń uległ znacznemu rozszerzeniu i obecnie na celowniku są niemal wszyscy: małe i średnie firmy, sektor publiczny oraz korporacje.

Zarządzanie ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem stało się prawdziwym problemem dla firm, które muszą identyfikować zagrożenia i podatności we wszystkich zasobach oraz systemach. Nowe wyzwania tworzą: nieustanny rozwój sieci komunikacyjnych, chmura, urządzenia Internetu Rzeczy (IoT), a także nowatorskie technologie, takie jak deepfake, czyli narzędzia modyfikujące i generujące grafiki oraz nagrania audio/wideo z użyciem zaawansowanej sztucznej inteligencji.

W swoim raporcie eksperci z firmy TEHTRIS zawarli następujące zagadnienia:

  • rodzaje cyberataków w 2022 r.,
  • ewolucja krajobrazu cyberzagrożeń,
  • zmiany w taktykach stosowanych przez cyberprzestępców,
  • kluczowe trendy,
  • ewolucja cyberprzestępców oraz ich ofiar,
  • prognozy na 2023 r.

Pełny raport jest dostępny do pobrania po wypełnieniu poniższego formularza:

    Zabezpiecz komputery w firmie:

    TEHTRIS XDR Platform