BLOG

4 listopada 2022 r.

4 kroki, które należy wykonać, gdy Twoje konto e-mailowe zostało zhakowane

Zhakowanie Twojego konta e-mail oznacza bezpośrednie zagrożenie dla przechowywanych na nim informacji. W tym artykule omówimy działania, jakie należy podjąć w takim przypadku. Przekażemy także klika porad, dzięki którym do takiego zhakowania w ogóle nie dojdzie. 

Co to w ogóle znaczy, że konto zostało zhakowane?

Przez zhakowanie konta e-mail rozumiemy to, że ktoś przejął kontrolę nad Twoim adresem e-mail lub profilem użytkownika, który został utworzony przy użyciu tego konta. Zhakowanie e-mail bywa pierwszym krokiem do kradzieży tożsamości, ponieważ konta online często zawierają mnóstwo wrażliwych informacji, takich jak szczegóły karty płatniczej, numer telefonu, adres domowy, pełne imię i nazwisko itd.

Kradzież tożsamości może przyczynić się do strat finansowych, mnóstwa stresu i problemów związanych z prawem. Gdy login i hasło do Twojego konta e-mail trafią w niepowołane ręce, przestępcy będą mogli uzyskać dostęp do Twoich danych osobowych i wykonywać zakupy online w Twoim imieniu. A może być jeszcze gorzej – jeżeli używałeś tych samych danych logowania w innych serwisach, atakujący uzyskają dostęp także do nich, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko i zakres kradzieży tożsamości.

Jak może dojść do zhakowania konta e-mail?

Twoje dane logowania mogą zostać ukradzione – poważne wycieki danych mają miejsce niemal każdego tygodnia. Zatem dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie, czy Twoje informacje nie trafiły w niepowołane ręce w ramach jakiegoś większego wycieku – możesz do tego użyć bezpłatnego narzędzia Identity Theft Checker firmy F-Secure. To jednak nie wszystko – Twoje konta mogą zostać zhakowane w wyniku ataków złośliwego oprogramowania lub poprzez oszustwa phishingowe.

Nie musisz jednak panikować. Jeżeli doszło do zhakowania Twojego e-maila, oto cztery, kroki, które warto wykonać, by zminimalizować ryzyko.

1. Upewnij się, że Twój antywirus i system operacyjny jest aktualny

Wirusy i narzędzia spyware mogą kraść rozmaite informacje, w tym dane logowania. W ochronie przed zhakowaniem konta e-mail bardzo ważne jest to, by regularnie uaktualniać oprogramowanie antywirusowe i system operacyjny. Większość podstawowego oprogramowania, z którego korzystamy, jest na bieżąco uaktualniania przez producentów, co zapobiega możliwości wykorzystania luk w zabezpieczeniach przez cyberprzestępców. Zatem włącz automatyczne aktualizacje, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

2. Przeskanuj komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Jeżeli na Twoim komputerze znajduje się złośliwe oprogramowanie, zmiana haseł nie wystarczy. Atakujący może ukraść Twoje nowe hasło tak samo, jak zrobił to w przypadku poprzedniego. Dlatego przed zmianą haseł, koniecznie uruchom skanowanie antywirusowe całego komputera. Jeżeli skanowanie wykaże infekcję, zajmij się nią w pierwszej kolejności. Jeżeli wcześniej zmieniłeś hasła, zrób to ponownie.

3. Zmień swoje hasła

Zmiana hasła jest najważniejszą czynnością w przypadku zhakowania konta e-mail. Jeżeli korzystałeś z tego samego hasła także w innych usługach online, tam także musisz je zmienić. Przestępcy będą próbowali uzyskać dostęp do kont, które mogą zawierać szczegóły związane z środkami płatniczymi i inne cenne dane.

A co w przypadku, gdy atakujący już sam zmienił hasło i Ty nie możesz tego zrobić? Nie wpadaj w panikę – odzyskanie dostępu do konta ciągle może być możliwe z użyciem funkcji „zapomniałem hasła” lub poprzez bezpośredni kontakt z dostawcą usługi.

4. Sprawdź ustawienia konta

Po zhakowaniu Twojego konta e-mail przestępcy mogą ustawić automatyczne przekierowanie wiadomości do siebie i wysyłać złośliwe programy, oszustwa phishingowe lub spam w Twoim imieniu. Zerknij zatem w ustawienia konta i sprawdź, czy nie ma tam czegoś niepokojącego.

Dobrym pomysłem będzie także wysłanie do Twoich kontaktów wiadomości z informacją, że Twoje konto e-mail zostało zhakowane i najlepiej nie otwierać żadnych załączników, ani nie klikać odnośników w wiadomościach, które pochodziły od Ciebie. Dzięki temu Twoi znajomi i współpracownicy unikną ryzyka zainfekowania swoich komputerów i smartfonów.

Jak zabezpieczyć się przed zhakowaniem konta e-mail?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zhakowanie konta e-mail to nie koniec świata i często wszystko da się odkręcić, jednak zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dzięki tym prostym poradom znacznie zmniejszysz ryzyko:

  1. Zwracaj uwagę na nadawców wiadomości e-mail i SMS-ów. Nie daj się nadać na oszustwo phishingowe lub smishingowe.
  2. Zachowaj ostrożność podczas otwierania plików i linków oraz instalowania programów. Pamiętaj, że banki i inne organizacje nigdy nie poproszą Cię o potwierdzenie Twoich danych online. Jest także mało prawdopodobne, że właśnie wygrałeś główną nagrodę na loterii, a „gorące singielki w Twojej okolicy” najprawdopodobniej użyją innych metod kontaktu niż wiadomość e-mail wysyłana do obcej osoby.
  3. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, by jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje konta online. Dzięki tej funkcji atakujący nie dostaną się do Twoich usług, nawet gdy wejdą w posiadanie loginów i haseł.
  4. Zawsze używaj silnych i unikatowych haseł. Innych dla każdego konta. Jeżeli trudności z wymyślaniem i zapamiętywaniem wielu skomplikowanych ciągów znaków, skorzystaj z menedżera haseł, który zrobi to za Ciebie. Tak jest znacznie łatwiej, bezpieczniej i szybciej.
  5. I wreszcie – zainstaluj solidne rozwiązanie antywirusowe, np. F-Secure TOTAL, zapewniające ochronę przed wirusami i phishingiem, wyposażone w bezpieczne połączenie VPN i menedżera haseł, a także w system ostrzegający Cię, gdy nowe wycieki danych zagrażają Twojemu bezpieczeństwu.
     

Źródło: blog.f-secure.com

Zabezpiecz wszystkie urządzenia domowe:

F-Secure TOTAL