BLOG

4 listopada 2022 r.

4 kroki, które należy wykonać, gdy Twoje konto e-mailowe zostało zhakowane

Zhakowanie Twojego konta e-mail oznacza bezpośrednie zagrożenie dla przechowywanych na nim informacji. W tym artykule omówimy działania, jakie należy podjąć w takim przypadku. Przekażemy także klika porad, dzięki którym do takiego zhakowania w ogóle nie dojdzie. 

Co to w ogóle znaczy, że konto zostało zhakowane?

Przez zhakowanie konta rozumiemy to, że ktoś przejął kontrolę nad Twoim adresem e-mail lub profilem użytkownika, który został utworzony przy użyciu tego konta. Zhakowanie konta bywa pierwszym krokiem do kradzieży tożsamości, ponieważ konta online często zawierają mnóstwo wrażliwych informacji, takich jak szczegóły karty płatniczej, numer telefonu, adres domowy, pełne imię i nazwisko itd.

Kradzież tożsamości może przyczynić się do strat finansowych, mnóstwa stresu i problemów związanych z prawem. Gdy login i hasło do Twojego konta e-mail trafią w niepowołane ręce, przestępcy będą mogli uzyskać dostęp do Twoich danych osobowych i wykonywać zakupy online w Twoim imieniu. A może być jeszcze gorzej – jeżeli używałeś tych samych danych logowania w innych serwisach, atakujący uzyskają dostęp także do nich, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko i zakres kradzieży tożsamości.

Jak może dojść do zhakowania konta e-mail?

Twoje dane logowania mogą zostać ukradzione – poważne wycieki danych mają miejsce niemal każdego tygodnia. Zatem dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie, czy Twoje informacje nie trafiły w niepowołane ręce w ramach jakiegoś większego wycieku – możesz do tego użyć bezpłatnego narzędzia Identity Theft Checker firmy F-Secure. To jednak nie wszystko – Twoje konta mogą zostać zhakowane w wyniku ataków złośliwego oprogramowania lub poprzez oszustwa phishingowe.

Nie musisz jednak panikować. Jeżeli doszło do zhakowania Twojego konta, oto cztery, kroki, które warto wykonać, by zminimalizować ryzyko.

1. Upewnij się, że Twój antywirus i system operacyjny jest aktualny

Wirusy i narzędzia spyware mogą kraść rozmaite informacje, w tym dane logowania. W ochronie przed zhakowaniem konta bardzo ważne jest to, by regularnie uaktualniać oprogramowanie antywirusowe i system operacyjny. Większość podstawowego oprogramowania, z którego korzystamy, jest na bieżąco uaktualniania przez producentów, co zapobiega możliwości wykorzystania luk w zabezpieczeniach przez cyberprzestępców. Zatem włącz automatyczne aktualizacje, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

2. Przeskanuj komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Jeżeli na Twoim komputerze znajduje się złośliwe oprogramowanie, zmiana haseł nie wystarczy. Atakujący może ukraść Twoje nowe hasło tak samo, jak zrobił to w przypadku poprzedniego. Dlatego przed zmianą haseł, koniecznie uruchom skanowanie antywirusowe całego komputera. Jeżeli skanowanie wykaże infekcję, zajmij się nią w pierwszej kolejności. Jeżeli wcześniej zmieniłeś hasła, zrób to ponownie.

3. Zmień swoje hasła

Zmiana hasła jest najważniejszą czynnością w przypadku zhakowania konta. Jeżeli korzystałeś z tego samego hasła także w innych usługach online, tam także musisz je zmienić. Przestępcy będą próbowali uzyskać dostęp do kont, które mogą zawierać szczegóły związane z środkami płatniczymi i inne cenne dane.

A co w przypadku, gdy atakujący już sam zmienił hasło i Ty nie możesz tego zrobić? Nie wpadaj w panikę – odzyskanie dostępu do konta ciągle może być możliwe z użyciem funkcji „zapomniałem hasła” lub poprzez bezpośredni kontakt z dostawcą usługi.

4. Sprawdź ustawienia konta e-mail

Po zhakowaniu Twojego konta przestępcy mogą ustawić automatyczne przekierowanie wiadomości do siebie i wysyłać złośliwe programy, oszustwa phishingowe lub spam w Twoim imieniu. Zerknij zatem w ustawienia konta e-mail i sprawdź, czy nie ma tam czegoś niepokojącego.

Dobrym pomysłem będzie także wysłanie do Twoich kontaktów wiadomości z informacją, że Twoje konto zostało zhakowane i najlepiej nie otwierać żadnych załączników, ani nie klikać odnośników w wiadomościach, które pochodziły od Ciebie. Dzięki temu Twoi znajomi i współpracownicy unikną ryzyka zainfekowania swoich komputerów i smartfonów.

Jak zabezpieczyć się przed zhakowaniem konta?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zhakowanie konta e-mail to nie koniec świata i często wszystko da się odkręcić, jednak zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dzięki tym prostym poradom znacznie zmniejszysz ryzyko:

  1. Zwracaj uwagę na nadawców wiadomości e-mail i SMS-ów. Nie daj się nadać na oszustwo phishingowe lub smishingowe.
  2. Zachowaj ostrożność podczas otwierania plików i linków oraz instalowania programów. Pamiętaj, że banki i inne organizacje nigdy nie poproszą Cię o potwierdzenie Twoich danych online. Jest także mało prawdopodobne, że właśnie wygrałeś główną nagrodę na loterii, a „gorące singielki w Twojej okolicy” najprawdopodobniej użyją innych metod kontaktu niż wiadomość e-mail wysyłana do obcej osoby.
  3. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, by jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje konta online. Dzięki tej funkcji atakujący nie dostaną się do Twoich usług, nawet gdy wejdą w posiadanie loginów i haseł.
  4. Zawsze używaj silnych i unikatowych haseł. Innych dla każdego konta. Jeżeli trudności z wymyślaniem i zapamiętywaniem wielu skomplikowanych ciągów znaków, skorzystaj z menedżera haseł, który zrobi to za Ciebie. Tak jest znacznie łatwiej, bezpieczniej i szybciej.
  5. I wreszcie – zainstaluj solidne rozwiązanie antywirusowe, np. F-Secure TOTAL, zapewniające ochronę przed wirusami i phishingiem, wyposażone w bezpieczne połączenie VPN i menedżera haseł, a także w system ostrzegający Cię, gdy nowe wycieki danych zagrażają Twojemu bezpieczeństwu.
     

Źródło: blog.f-secure.com

Zabezpiecz wszystkie urządzenia domowe:

F-Secure TOTAL