BLOG

9 stycznia 2024 r.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa nie muszą być nudne

Prawdopodobnie każdy, kto był kiedyś na typowym szkoleniu z cyberbezpieczeństwa, polegającym na kilkugodzinnym wykładzie, doskonale wie, że z takiej nauki niewiele zostaje w głowie. Pamiętamy szczątkowe porady i w codziennej pracy może się okazać, że ta wiedza nie wystarczy, byśmy nie dali się nabrać nawet na niezbyt wyrafinowane cyberoszustwo. Na szczęście jest na to sposób – zautomatyzowane platformy edukacyjne, wykorzystujące najnowsze technologie nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także do jej utrwalania i sprawdzania.

  1. Po co w ogóle szkolić pracowników
  2. Jak zwiększyć skuteczność szkoleń
  3. Symulowany atak najlepszym narzędziem sprawdzającym skuteczność szkolenia

Po co w ogóle szkolić pracowników

Czy szkolenia w zakresie podnoszenia świadomości zagrożeń IT są w ogóle niezbędne? Doświadczenie pokazuje, że jak najbardziej. Działania cyberprzestępców ciągle się nasilają i poza tym, że tworzą oni coraz bardziej zaawansowane technicznie szkodliwe narzędzia, to dodatkowo wykorzystują każdą sposobność, by manipulować ofiarami, by same pomagały im w przeprowadzeniu skutecznego ataku. Często mówi się, że człowiek jest najsłabszym ogniwem łańcucha bezpieczeństwa IT i trudno się z tym nie zgodzić – niemal każdy, nawet najbardziej wyrafinowany atak, może się rozpocząć od prostego e-maila ze sfałszowanym linkiem lub szkodliwym załącznikiem. I to od użytkownika zwykle zależy, czy atakujący będzie w stanie przejść do kolejnych, znacznie bardziej destrukcyjnych etapów. Dlatego pracownik posiadający świadomość istniejących technik cyberprzestępczych i umiejętność odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia może uratować firmę przed potencjalnymi problemami i stratami.

Jak zwiększyć skuteczność szkoleń

Ustaliliśmy już na początku, że typowe podejście do szkoleń z cyberbezpieczeństwa jest przestarzałe i po prostu nie jest już skuteczne. Obecnie pracownicy są nieustannie narażeni na wyrafinowane ataki phishingowe i ransomware. Dlatego potrzebne jest nowoczesne, zautomatyzowane rozwiązanie, które nie tylko skutecznie przekaże niezbędną wiedzą, ale także precyzyjnie sprawdzi jej przyswojenie.

Przykładem takiego rozwiązania jest platforma KnowBe4, którą niedawno dołączyliśmy do naszego portfolio. Aby szkolenie było skuteczne i odpowiednio dostosowane do obecnego poziomu wiedzy pracowników, KnowBe4 pozwala na przeprowadzenie wstępnego symulowanego ataku phishingowego. Jego efekty jasno pokażą, gdzie występują problemy i w jakim stopniu pracownicy już w danym momencie są przygotowani do odpowiedniego reagowania na zagrożenia, a ponadto dadzą możliwość oceniania postępów w ramach trwającego szkolenia.

Samo szkolenie prowadzone jest w atrakcyjny sposób, co jest możliwe dzięki olbrzymiej bazie treści szkoleniowych dotyczących cyberzagrożeń, łącznie z interaktywnymi modułami, filmami, grami, infografikami i newsletterami. Zautomatyzowane kampanie obejmują także zaplanowane wysyłanie e-maili z przypomnieniami i podsumowaniami, by jeszcze lepiej ugruntować wiedzę. Dzięki inteligentnym grupom użytkowników możliwe jest korzystanie z informacji o zachowaniu każdego z pracowników, by dostosowywać kampanie phishingowe, plany szkoleniowe oraz raportowanie.

Symulowany atak najlepszym narzędziem sprawdzającym skuteczność szkolenia

Aby przekonać się, czy prowadzone w firmie szkolenie jest skuteczne, można przeprowadzić kampanię symulowanych ataków phishingowych – KnowBe4 daje do dyspozycji tysiące szablonów, ale także oferuje możliwość przygotowania własnych treści, które będą jeszcze lepiej dopasowane do danej branży, czy profilu firmy. Każdy szablon phishingowy może obejmować symulowane załączniki w popularnych formatach, a także stronę WWW, która umożliwia sprawdzenie odporności pracowników na ataki wyłudzające dane.

Skuteczność szkoleń KnowBe4

A jak jest ze skutecznością takich szkoleń? Firma KnowBe4 przeprowadziła ciekawe badanie, w którym uwzględniono dane obejmujące 12,5 mln użytkowników szkolących się u 35 681 klientów z 19 różnych branż na całym świecie. Badanie uwzględniło łącznie ponad 32 miliony symulowanych ataków phishingowych. Z analizy wynika, że uśredniony współczynnik podatności na ataki phishingowe przed rozpoczęciem szkolenia był alarmujący i wynosił aż 33,2%. Po zaledwie 90 dniach nauki spadł on do 18,5%, a po roku szkoleń, testów i symulowanych ataków został zredukowany do zaledwie 5,4%.

Więcej informacji o platformie KnowBe4 znajduje się na tej stronie.

Jesteś zainteresowany testami lub masz pytania? Skontaktuj się z nami.