BLOG

20 czerwca 2022 r.

Narzędzia do klonowania dysków – czym są i dlaczego potrzebujesz jednego z nich

Klon to wierna kopia. Klonowano już owce i być może kiedyś ludzie także będą klonowani, jednak klonowanie dysków przy użyciu odpowiedniego oprogramowania to jedna z kluczowych czynności w procesie zarządzania i ochrony danych. W tym tekście przyjrzymy się możliwościom oprogramowania do klonowania dysków. Zacznijmy od podstaw.

Mówiąc ogólnie, klonowanie dysku to proces wiernego kopiowania każdego bitu danych z jednego dysku na drugi. Często w procesie tym występuje etap pośredni – tworzenie obrazu dysku źródłowego. Taki obraz może później służyć do wielokrotnego odtwarzania zawartości dysku na wielu urządzeniach.

Oprogramowanie do klonowania dysków – co to takiego?

Oprogramowanie do klonowania dysków replikuje system operacyjny, sterowniki, programy i wszystkie zainstalowane uaktualnienia. Pozwala to na wyeliminowanie czasochłonnego procesu ponownego instalowania i konfigurowania systemu oraz aplikacji. Dzięki oprogramowaniu do klonowania dysku możesz z łatwością wykonać następujące działania:

 • przywrócić komputer do wcześniejszej wersji,
 • uruchomić wiele komputerów z taką samą konfiguracją,
 • wyposażyć komputer w większy dysk lub wymienić uszkodzony dysk
 • szybko przywrócić funkcjonowanie systemu w przypadku problemów z oprogramowaniem lub sprzętem.

Kopia zapasowa kontra klonowanie dysku

Mógłbyś powiedzieć – no dobrze, jasne, że chcę chronić moje dane. Ale czy nie służy do tego oprogramowanie tworzące kopię zapasową? Nie do końca.

Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych plików i folderów różnią się od oprogramowania do klonowania dysków, chociaż zakresy ich zastosowania mogą się na siebie częściowo nakładać. Aby wszystko było jasne, sprecyzujmy to nieco.

Użyj narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, jeżeli chcesz:

 • Zapisać kopię zapasową poszczególnych plików lub folderów w chmurze lub na nośniku zewnętrznym, aby zapewnić ochronę i zdalny dostęp.
 • Okresowo wykonywać kopię zapasową całego komputera. Kopia zapisana w obrazie dysku zawiera wszystkie dane, aplikacje oraz ustawienia i może być przechowywana na dysku lokalnym lub zewnętrznym, a także w chmurze. Gdy dane lub aplikacje ulegną zmianie, oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowej zapisuje te modyfikacje w sposób przyrostowy. Dzięki temu do kopii dodawane jest tylko to, co faktycznie uległo zmianie na dysku źródłowym. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu i miejsca, a dodatkowo daje możliwość odzyskania wszystkiego, co wydarzyło się od czasu wykonania pierwszej kopii zapasowej.

Użyj narzędzia do klonowania dysku, jeżeli chcesz:

 • Zduplikować wiele komputerów tak, by każda maszyna była skonfigurowana identycznie.Wystarczy, że skonfigurujesz jeden komputer, sklonujesz jego dysk twardy i odtworzysz jego zawartość na kolejnych maszynach. Musisz jednak pamiętać, że jeżeli zajdzie potrzeba uaktualnienia zasobów sprzętowych komputera, podłączenie sklonowanego dysku twardego do nowej maszyny może nie wystarczyć – taki system może się nie uruchomić. Wówczas konieczne będzie użycie narzędzi systemu operacyjnego, by zapewnić obsługę nowego sprzętu.

Zalety oprogramowania do klonowania dysków

W porównaniu z narzędziami do tworzenia kopii zapasowych największą zaletą oprogramowania do klonowania dysków jest możliwość posiadania kompletnego obrazu komputera w danym punkcie czasu. Na przykład, możesz przygotować klon „idealnej konfiguracji” do domu lub biura – z wszystkimi aplikacjami i ustawieniami – by w każdej chwili móc z niego skorzystać. Pliki z danymi (np. dokumenty Worda, zdjęcia, filmy itd.) mogą być przechowywane na oddzielnym dysku lub partycji, a nawet w chmurze.

W ten sposób wszystkie komputery będą identyczne – będą miały te same programy i ustawienia, a użytkownicy będą pracować w taki sam sposób, niezależnie od tego, przy której maszynie usiądą w danym momencie. Jednocześnie, każdy z komputerów będzie mógł przechowywać inne dane. Zatem, na poszczególnych komputerach będą mogły znajdować się różne dokumenty Worda czy Excela, jednak wersje tych programów, wraz z uaktualnieniami i konfiguracją interfejsu, będą identyczne na wszystkich maszynach.

Funkcje oprogramowania do klonowania dysków

Dobre narzędzie do klonowania dysków powinno posiadać następujące cechy:

 • łatwość użytkowania – klonowanie dysku to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na wykonanie kopii i przywrócenie systemu; dlatego upewnij się, że samo narzędzie nie będzie Cię ograniczało – wybierz rozwiązanie z intuicyjnym i łatwym w użytkowaniu interfejsem,
 • wydajność – możesz odtworzyć wiele komputerów jednocześnie zamiast mozolnie konfigurować każdy z nich oddzielnie,
 • elastyczność – możliwość definiowania kiedy, co i gdzie ma zostać zapisane,
 • bezpieczeństwo – dane powinny być chronione przy użyciu najlepszych dostępnych metod.

Źródło: acronis.com

Zabezpiecz komputery w firmie:

Acronis Cyber Protect

Dodaj komentarz